• Menu
  • Korutany Oficiální turistický portál

Shánění dobytka z pastvin v Bad Kleinkirchheimu

„Fini“ v klidu přežvykuje a rozhlíží se kolem sebe. Dělá to tak už několik minut a je na ní opravdu vidět údiv. „Co má znamenat tohle pozdvižení?“, to se asi ptá sama sebe. Posledních dvanáct týdnů si s asi 50 dalšími kravami a telaty vychutnávala klid a svobodu na Grundalm v pohoří Nockberge.

S lidmi během tohoto krásného léta na pastvině moc nepřišla do styku, aspoň kromě salašníka a sem tam nějakého pěšího turisty. Ale teď? Za východu slunce dorazilo prvních dvacet lidí s dřevěnými holemi a klobouky ozdobenými svazečky květin. Odvedli Fini a její čtyřnohé kamarádky dolů do údolí. Tady u hostince Gasthof Hinteregger v St. Oswaldu, kde dělají zastávku po cestě, se shromáždilo 150 přihlížejících. Vypadá to, že na něco čekají. Ale na co?

Shánění stád v Bad Kleinkirchheimu je už 18 let vrcholem letní sezóny. Každou druhou zářijovou sobotu se krávy a telata, která strávila léto na pastvině, shánějí dolů do údolí. Jako návštěvníci můžete tuto celá staletí starou selskou tradici zažít z první ruky. Jako člověk, který si od mohutných krav raději drží bezpečný odstup, musím smeknout před místními „pohaněči“, kteří tu odvádějí skvělou práci. Nehledě na to, že musí brzy vstávat a urazit dalekou cestu při nahánění stáda na pastvině.

OZDOBENÉ KRÁVY

Už samotné veřejné zdobení krav věnci po delším odpočinku v St. Oswaldu je strhující. Několik krav se totiž na cestu zpět do údolí ozdobí pestrými věnci z barvínku, květin nebo brusinek, na kterých jsou často vyšitá rčení („Boží vůle je pro mě dostačující“ nebo „Bůh ochraňuj naše stádo“.) Na krávu Fini dokonce čeká dekorace, kterou může nosit jen ona. Stojí na ní červeně vyšito křížkovým stehem: „Já jsem Fini a bydlím u Unterwirtů“. Tyto ozdoby, které farmářky pro zvířata s láskou vytvořily, připevňují trpěliví farmáři kravám na hlavu.

UDRŽET BANDU POHROMADĚ

Ve dvou skupinách po asi 25 kravách se teď pokračuje směrem do údolí. Zvonění kravských zvonců je hudební doprovod na této společné pouti krav, poháněčů a dlouhého zástupu hostů. Ze St. Oswaldu to trvá asi hodinu směrem dolů podél krásné stezky u potoka St. Oswald. Občas se musí zařadit neplánovaná zastávka, protože jedna z krav objevila vlevo nebo vpravo od cesty šťavnatou louku a hned se za ní vydalo pět nebo šest dalších. Než je pohaněči znovu seženou k sobě, musí se pěkně proběhnout. Nedávají přitom pozor jen na zvířata, ale i na diváky. Pohaněči je přátelsky, ale jasně upozorňují na to, aby kvůli bezpečnosti pustili krávy před sebe.

Nockberge Almabtrieb

Konečně celá skupina s velkým povykem dorazí do centra města s přechodně uzavřenými silnicemi. Pak se ještě jde pár posledních metrů ke statku Unterwirt. Krávy se už těší na šťavnatou trávu. Pohaněči stojí v kroužku, baví se o proběhlém dni a připíjejí si lahví piva na zdařilé sehnání stáda z pastvin. Hosté se usadí u jednoho ze stolů s pivem a vychutnají si při tradiční hudbě domácí stravu. Je hezké, když se alpské tradice prožívají a oslavují pospolu a tak nadšeně!

Tradiční shánění stáda z pastvin v Bad Kleinkirchheimu

Koná se každý rok druhou sobotu v září. Veřejná část začíná v 11 hodin u hostince Gasthof Hinteregger v St. Oswaldu (dostanete se sem např. turistickým busem z Bad Kleinkirchheimu).

Po společném shánění dobytka do Bad Kleinkirchheimu je konečným zastavením statek Unterwirt, kde se událost uzavírá na slavnostní louce s dobrou hudbou, jídlem a pitím. www.badkleinkirchheim.com 


Fotografie a texty

Johanna Wohlfahrt


Příběhy


Ubytování

 Túry/Mapy

Kontakt

Kärnten Card

Příjezd