• Menu
  • Korutany Oficiální turistický portál

Královské zážitky na horách

Podzim je pro mě jednoznačně nejkrásnější období v Korutanech a zároveň naprosto ideální pro nezapomenutelné turistické zážitky. Na vysokohorských pastvinách panuje klid, cinkání kravských zvonců dávno utichlo a zvířata už bezpečně dorazila do údolí v rámci tradičního shánění dobytka z hor zvaného Almabtrieb. Krávy teď tráví poslední teplé dny před nástupem zimy na travnatých loukách v okolí statků. Krajina změnila barvu ze svěží zelené na oranžově zlatou, vzduch je stále příjemně teplý a světlo je v tomto ročním období jednoduše kouzelné. V takové dny mě doma neudrží vůbec nic. Vydávám se do přírody směrem vzhůru ke zlatavým horským vrcholům. Dnešní cíl je třetí etapa Nockbergského trailu.

Nockberge Trail Rosaninalm in den Morgenstunden

Skvělý tip na výlet

Když vyrazíte do pohoří Nockberge, setkáte se zde s typickými zaoblenými vrcholy. Je to zároveň poznávací znamení stejnojmenného UNESCO biosférického parku Nockberge, který se rozkládá na více než 1 500 km² v Korutanech, Salcbursku a Štýrsku. Na trase Nockbergského trailu se můžete úplně ponořit do krásy místní panenské přírody. Dnes mě třetí úsek trailu zavede z Innerkremsu přes majestátní vrchol Königsstuhl (2 336 m) a dále po mírných horských hřebenech až na Turracher Höhe. Spolu s manželem a psem Artusem vyrážíme brzy ráno, abychom nepromarnili ani minutu zlatavého podzimního dne. Vzduch je nádherně svěží, obloha bez jediného mráčku, výhled je jasný a sahá od Vysokých Taur na severu až po Karnské a Julské Alpy na jihu. 
 
 

Soutěskou Donnerschlucht

Abychom mohli vystoupit na vrcholy s nejlepšími výhledy, vede naše cesta nejprve soutěskou Donnerschlucht. V průběhu let ji vytvořil burácející potok Kremsbach a se svými zurčícími vodopády a majestátní skalní scenérií je více než důstojnou předehrou dnešního turistického dne. Neustálé bublání potoka nás provází až za soutěsku, zatímco jdeme podél jeho toku směrem k Rosaninalm.  

Zatímco okolní horské vrcholky už vítá ranní slunce, my ještě trochu zkřehlí zimou procházíme malebným údolím. Brzy se však štěrková cesta změní v mírně stoupající pěšinu, která vede až na hřebeny zlatých vrcholů pohoří Nockberge. Stále znovu se nám k nosu line výrazná vůně, která je v tomto období pro tuto oblast typická. Je to kozlík, léčivá rostlina, která na podzim kvete a uvolňuje svou kořenitou vůni.  

Audience u krále

Když vystoupáme do nadmořské výšky 2 057 metrů, konečně dorazíme k jezeru Rosaninsee. Léto už se s jezerem rozloučilo. Je to poznat na tenounké vrstvě ledu, která se na vodní hladině vytvořila přes noc. Proti hřejivým paprskům ranního slunce ale led nemá žádnou šanci a během několika minut je tentam. 

Po naší levici se vypíná impozantní vrchol Königsstuhl. Vrcholový kříž se na nás shora vyzývavě směje, protože výstup máme ještě před sebou. Po necelé hodině už jsme u něj a u nohou nám leží trojmezí Korutan, Salcburska a Štýrska. Po vydatné snídani na vrcholu nás trail vede dál přes horské hřebeny směrem k Turracher Höhe. 
 

Skywalk v pohoří Nockberge

Na rozlehlých horských hřebenech si připadám jako na Skywalku, jenom lépe. Tato vyhlídka totiž není umělá, ale vytvořená přírodou samotnou. Vlevo i vpravo se rozprostírá nekonečná scenérie horských vrcholů, která vám vyrazí dech. Občas nám nad hlavami přeletí štěbetající ptáci, kteří tančí s poryvy větru v podzimním slunci. Jinak tu panuje klid. 
 

Svišti už se odmlčeli a chystají se na každoroční zimní spánek. Jen občas potkáváme podobně smýšlející turisty, se kterými srdečně prohodíme pár slov a nakonec se každý opět vydá svým směrem. 

Balzám pro duši

Třetí etapa Nockbergského trailu s délkou 21 kilometrů a více než 1 100 výškovými metry je sice o něco náročnější na kondici, ale na konci naší cesty jsme přesto naprosto uvolnění, jako kdyby se naše vnitřní baterky na každém kroku samy dobíjely. Jak už jsem zmiňovala, pěší výlet v pohoří Nockberge vás nadchne po všech stránkách.  


Fotografie a texty

Sabine Ertl


Příběhy


Ubytování

 Túry/Mapy

Kontakt

Kärnten Card

Příjezd