• Menu
  • Korutany Oficiální turistický portál

Kaiser Franz Josef Höhe

Ledovcové stezce Pasterze

Jdeme po stopách císaře, ale počasí nám bohužel nepřeje. Když vystupujeme z turistického taxi, vyhlídku Kaiser Franz Josefs Höhe v nadmořské výšce 2 369 metrů halí hustá mlha. Jsme na začátku první etapy Alpe-Adria-Trailu, což je dálková pěší stezka vedoucí od úpatí Großglockneru až do města Muggia u Jadranu. Trail má 43 etap o celkové délce 750 kilometrů a prochází třemi státy - Rakouskem, Itálií a Slovinskem. Na nás dnes čeká prvních 13 kilometrů. Sestupujeme strmými serpentinami dolů po ledovcové stezce Pasterze.

Návštěva císařského páru

A už se vracíme zpět v čase do roku 1856. Tehdy do Heiligenblutu přicestoval císař František Josef I. se svojí Sisi. V té době 26letý monarcha si přál vidět ledovec Pasterze a spolu se svou družinou vyšel po cestě až nahoru k dnešnímu „císařskému kameni“, kde pro něj byl vztyčen pomník.

Jeho manželka se mezitím spokojila s výletem k vyhlídce Elisabethruhe, která leží o téměř 300 výškových metrů níže. Pěší turisté se mohou na informačních tabulích dočíst, že ledovec Pasterze tehdy zasahoval do nižší nadmořské výšky. Od vrcholného období doby ledové ledovec stále více ustupuje. Viníkem jsou klimatické změny, kvůli kterým Pasterze každoročně přijde o deset metrů své délky. Ledovec se tedy neustále dramaticky zmenšuje.

Ponořeni do myšlenek jdeme po stezce k jezeru Sandersee. Procházíme krajinou, která byla ještě před několika desetiletími skrytá pod silným ledovým pokryvem. Stále se držíme poblíž vody, která se brzy s burácením stočí do úzké soutěsky Möllschlucht. Raději zvolíme cestu přes visutý most vedoucí nad roklinou a vychutnáváme si strhující přírodní scenérii.

Pocit euforie

Sytě zelená barva uprostřed impozantních skal - tak vypadá úchvatná příroda mezi třítisícovkami. Nezáleží na tom, zda je vrchol Großglockneru zahalený hustou mlhou. Krajina podél trailu je velmi proměnlivá a pohled na ni vám zpříjemní cestu.Sytě zelená barva uprostřed impozantních skal - tak vypadá úchvatná příroda mezi třítisícovkami. Nezáleží na tom, zda je vrchol Großglockneru zahalený hustou mlhou. Krajina podél trailu je velmi proměnlivá a pohled na ni vám zpříjemní cestu.

Spuren des Kaisers_Pasterze

Kolem jezera Margeritzensee se cesta vine z kopce dolů k heiligenblutským pastvinám. Projdete okolo salaše Trogalm, působivého vodopádu s žebříkem a Bricciovy kaple. Na Sattelalm byste určitě neměli vynechat přestávku na občerstvení. Regionální speciality vybízí k ochutnávce a posezení. Nezapomeňte si dát výtečné jogurtové speciality z biofarmy.

Spuren des Kaisers_Käsnudeln Sattelalm

Výstavba Großglocknerstraße

Vysoké skály už jsme nechali daleko za sebou a blížíme se ke známému poutnímu kostelu v Heiligenblutu. Po pěší stezce Haritzersteig, staré Glocknerstraße a kolem majestátního vodopádu Gößnitz nás cesta zavede přímo do centra města. Großglocknerská vysokohorská silnice má za sebou dlouhou historii. Již před 3500 lety se lidé vydávali pěšky přes 2504 metrů vysoký vrchol Hochtor. Přerod nebezpečné horské stezky v nejoblíbenější rakouskou silnici vedoucí přes průsmyk byl dokončen v roce 1935, kdy byla nová silnice oficiálně otevřena. Došlo k rozšíření a modernizaci 48 kilometrů silnice a 36 zatáček. Parkoviště, restaurace a hotely, moderní výstavy a zážitkové stezky dnes každoročně přilákají přibližně 900 000 návštěvníků.

Nerušená relaxace v hotelu Nationalpark Lodge

Spuren des Kaisers_Nationalpark Lodge Kulinarik

V nohách máme už 13 kilometrů, když přicházíme k hotelu Nationalpark Lodge, o který se stará rodina Pichlerových. Je to dokonalé místo, na kterém si krásně odpočinete ve wellness nebo sauně a vychutnáte si výtečné jídlo a pití. Můžete si vybrat mezi spa s vůní bylinek a panoramatickým výhledem, nebo barem u otevřeného hořícího krbu. Přitom si vybavíte právě zažitá dobrodružství a můžete rovnou začít plánovat další výlety. S tím také souvisí moto tohoto čtyřhvězdičkového hotelu, které zní „into the wild“.

Etappe 1 I Alpe-Adria-Trail

Doba chůze:

5,5 hodin

Délka:

13,1 kilometrů

Stoupání:

173 metrů

Sestup:

1.267 metrů


Fotografie a texty

Sabine Ertl


Příběhy


Ubytování

 Túry/Mapy

Kontakt

Kärnten Card

Příjezd