Silniční cyklistika

Mírné podnebí na jižní straně Alp umožňuje podnikat rozsáhlé túry již od března a sezóna trvá většinou až do listopadu. Vybírat můžete z široké škály tras v nezaměnitelné krajině s horami a jezery v alpsko-jadranské oblasti poblíž hranice s Itálií a Slovinskem. Slunečný jih má v rukávu nespočet krásných silničních tras. Vedou po klidných úsecích nádhernou krajinou, která sahá od majestátních vrcholů národního parku Vysoké Taury až k zaobleným kopcům pohoří Nockberge a širokým údolím s čistými jezery ke koupání o teplotě až 28 stupňů. Korutany mají v nabídce rozmanitý terén pro silniční cyklisty všech úrovní zdatnosti. Můžete tu ujet několik hodin na poměrně rovinaté trase kolem hezkých jezer stejně jako vyjet po silnici Großglockner Hochalpenstraße k nejvyššímu průsmyku Rakouska. Mírné klima, vydatná korutanská alpsko-jadranská kuchyně a výlety za hranice Korutan do Itálie a Slovinska slibují mnoho příjemných vyjížděk a kouzelných chvil.

Rennrad am Ossiacher See

Ossiacher See

Objevujte na silničním kole překrásné průsmyky a alpské silnice

Großglockner Hochalpenstraße/Großglocknerská vysokohorská silnice bezpochyby patří k nejkrásnějším alpským silnicím v Evropě. Trasa vede přes Döllach v Mölltalu, odkud pohodovým tempem vystoupáte do známé horolezecké vesnice Heiligenblut. Odtud pojedete přímo do středu národního parku Vysoké Taury kolem známé vyhlídky Kaiser-Franz-Josefs-Höhe a za odměnu na vás na vrcholu Hochtor (2576 m) bude čekat charakteristický pohled na nejvyšší horu Rakouska Großglockner (3798 m).

Další vrchol túry je vyjížďka po Nockalmstraße, která je otevřená už od května. Je to nejznámější korutanská vysokohorská silnice, která vede přes nádherné pastviny až do středu biosférického parku. Zvláštní tip je také Karnische Dolomitenstraße. Vede z Korutan do Itálie a zase zpátky přes dva nádherné průsmyky v Karnských Alpách. Silniční cyklisty tu nadchnou geologické zajímavosti, historické památky a jazykové ostrůvky v italské oblasti La Carnia.

Další požitkářská trasa, na kterou se můžete vydat již v teplých jarních měsících, je prosluněná Villacher Alpenstraße vedoucí na majestátní vyhlídkovou horu Dobratsch. Pohled z krásné vyhlídkové plošiny obsáhne celou zemi. Dobratsch je s více než 2000 metry nad mořem vděčný cíl a výtečné pokrmy v Rosstrattenstüberl nebo Aichingerhütte vám znovu doplní zásoby energie.

Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglockner Hochalpenstraße

Tři země za jeden den

V regionu Dreiländereck vede mnoho průsmyků a přechodů vhodných pro silniční cyklistiku až do Slovinska a Itálie. Projet třemi zeměmi za jeden den je požitek znásobený třemi - kulturní, přírodní a kulinářský. Známý okruh tří zemí „Drei Länder Tour“ startuje u zvoleného výchozího bodu nedaleko Villachu a sleduje klidné silnice až ke státní hranici s Itálií.

U Tarvisu zabočíte do romantického údolí, které vede k idylickému jezeru Lago del Predil (Predil See) a přechází do serpentin vinoucích se nahoru až k Predilskému průsmyku. To už budete ve Slovinsku a v národním parku Triglav. Tady je dobré se na chvíli zastavit a nechat na sebe působit fantastickou horskou scenérii.

Cesta vede dál do známého údolí tyrkysově zbarvené řeky Soča, která se považuje za jednu z nejkrásnějších evropských řek. Stoupání na průsmyk Vršič vás odmění nádherným ohlédnutím na údolí Trenta, než svižně sjedete dolů směrem ke Kranjské Goře.

Poslední stoupání vede přes průsmyk Wurzenpass a po několika překrásných hodinách cyklisté znovu doputují do Korutan. Po cestě byste neměli příliš dávat pozor na čas, protože když pojedete touto působivou krajinou příliš rychle, unikne vám mnoho výjimečných přírodních krás. Měli byste si spíš vychutnávat jednotlivé okamžiky a nechat na sebe působit alpsko-jadranský prostor.

Po cestě se můžete nechat kulinářsky rozmazlovat v Tarvisu u prosciutta a cappuccina nebo v proslulém dějišti světového poháru Kranjska Gora u tradičního pečiva z listového těsta „gibanica“. V Korutanech vás pak zláká mnoho teras u jezera k příjemnému zakončení dne u nápaditých výtvorů korutanské alpsko-jadranské kuchyně.

Villach Stadt Sonnenuntergang

Villach

Kolem korutanských jezer nahoru na slunečné náhorní plošiny

Půvabná korutanská příroda skýtá mnoho překrásných silničních tras. Výborně značené stezky najdete u jezera Faaker See nebo u Klopeiner See.

Okruh pěti jezer „5-Seen-Rundfahrt“ je cyklistický vrchol. Vede podél Wörthersee, Ossiacher See, Afritzer See, Brennsee a Millstätter See a vychutnáte si při něm rozmanitou krajinu na jihu Rakouska. Pokud rádi zdoláváte stoupání, která stojí za to, měli byste si udělat výlet do Diex na nejslunečnější vyhlídku v Korutanech. Diex je malé městečko s průměrně 2000 hodinami slunečního svitu ročně.

Za náročný výjezd vás odmění pohledy do dálky na Jauntal, Lavanttal, Karawanken, Steiner Alpen a Petzen. Další perlou jihu jsou nenáročné trasy pro gurmány v rozlehlém údolí Lavanttal, kterému se s láskou přezdívá „ovocná komora Korutan“. Svou tisíciletou historií pěstování ovoce a vína je údolí vyhlášené mezi požitkáři a vždy láká k pohodovému zastavení u mnoha moštáren a vinařství. Po nádherných trasách se odtud dostanete do Štýrska nebo Slovinska.

Faaker See mit Mittagskogel

Faaker See