Zoznam „povinných“ aktivít pre zimu plnú zážitkov v Korutánsku

1. Lyžovanie

Nezáleží na tom, či ste začiatočníci alebo skúsení lyžiari – ten, kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si príde na svoje. 30 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku a viac ako 800 km dobre upravených zjazdoviek s istotou snehu. To všetko získate pomocou jediného skipasu „TopSkiPass“. O nezabudnuteľné chvíle na snehu sa – podľa vašej chuti, nálady a nárokov – postarajú vysokohorské zjazdovky uprostred mohutných trojtisícoviek, široké a pohodlné svahy  pre rodiny či bubnové trate a U-rampy. Netreba zabúdať ani na nedotknuté svahy pre milovníkov hlbokého snehu a freeriderov.

2. Služby na zjazdovke

Pistenbutler auf der Turracher Hoehe im Winter

Turracher Höhe

Na zjazdovkách strediska Turracher Höhe  sa služobníci „Pistenbutleri“ starajú o pohodlie, dennodenne zabezpečujú výnimočné služby a spríjemňujú čas strávený na zjazdovkách veľkým aj malým lyžiarom:  papierovými vreckovkami, krémom na opaľovanie, cukrovinkami, Proseccom alebo lahodnou zmrzlinou z horskej farmy (od marca). Aj v ostatných korutánskych lyžiarskych strediskách ponúkajú služby, ktoré spríjemňujú lyžovačku. Napr. úschovne lyží (o. i. Heiligenblut, Nassfeld, Mölltaler Gletscher), preprava z parkoviska k vleku (Nassfeld), preprava na koči z hotela k detskému lyžiarskemu kurzu (Katschberg), servis lyží na zjazdovke (Nassfeld), papierové vreckovky na staniciach lanovky napr. Turrach a Nassfeld alebo takmer vo všetkých korutánskych lyžiarskych strediskách možnosť dobiť si kartu Keycard už doma a dostať sa tak na zjazdovku ešte rýchlejšie a bez starostí.
 

3. Skialpinizmus

Franz Gerdl
<p>Skitouren in Kärnten, Nockberge Trail, Innerkrems</p>

Nockberge Trail

Franz Gerdl
Nockberge Trail_Rast

Novinka zimy v Korutánsku: trasa Nockberge-Trail, ktorá vzájomne prepája až päť lyžiarskych stredísk: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Je vhodná pre pohodlnejších skialpinistov a  dokonca aj milovníkov snežníc, ktorí sú v dobrej fyzickej kondícii, nechcú však zdolávať žiadne vysokohorské pasáže. Na jednu etapu si musíte naplánovať približne šesť hodín. Vďaka tomu, že sa na trase nachádzajú vleky a lanovky, si možno v každej etape ušetriť namáhavý výstup o niekoľko výškových metrov. Ďalšia zaujímavosť: Na trase Nockberge-Trail možno na rozdiel od iných viacdenných skialpinistických túr prenocovať nie na matraci v chatách, ale v kvalitnom (wellness) hoteli s vynikajúcou alpsko-jadranskou kuchyňou. 

4. Korčuľovanie na zamrznutých jazerách

PeterBURGSTALLER_OesterreichWerbung
Weissensee Eislaufen

Weissensee

Weissensee Information
11-Städte-Tour am Weissensee

Niektoré z korutánskych jazier v zime na povrchu zamŕzajú, vďaka čomu sa z nich stávajú zrkadlovo hladké korčuliarske plochy pod šírim nebom, na ktorých sa môžu vyblázniť tak korčuliari, ako aj hráči hokeja a milovníci curlingu. V najjužnejšej spolkovej krajine Rakúska sa nachádza aj najväčšia zamrznutá prírodná plocha Európy – jazero Weissensee. Tu sa na prelome januára a februára uskutočnia korčuliarske preteky – holandský okruh 11 miest. Kráľovskou disciplínou je maratón na korčuliach dlhý viac ako 200 kilometrov.         
 

5. Zimný wellness v kúpeľoch a pri jazerách

Kärnten Badehaus
Aussenansicht Badehaus Millstatt im Winter

Badehaus Millstatt

bkk@gert perauer
Roemerbad Bad Kleinkirchheim

Römerbad Bad Kleinkirchheim

Celoročné kúpanie s wellness pri jazere Millstätter See ponúka Badehaus Millstätter See. Rezort sa nachádza priamo pri jazere a ponúka nádherný výhľad na prekrásnu okolitú prírodu a hory. Aj vo vodnom raji, v plavárni Werzer's Badehaus v obci Pörtschach am Wörthersee, môžete stráviť veľmi príjemné chvíle pri jazere aj počas zimy.  Novinkou tejto zimy je nová plaváreň pri jazere Klopeiner See Badehaus Klopeiner See s nekonečným bazénom, štyrmi tematickými bazénmi a jednou jazernou saunou.

Heslo regiónu zimných športov Bad Kleinkirchheim znie „zo zjazdovky do kúpeľa“. Na výber máte hneď z dvoch termálnych kúpeľov. Termálne kúpele Römerbad sa rozprestierajú na ploche 12 000 metrov štvorcových. Na troch poschodiach sa nachádza viac ako desať rôznych sáun a z celého termálneho areálu je nádherný výhľad priamo na zjazdovku Franza Klammera. V termálnych kúpeľoch St. Kathrein čaká na rodiny s deťmi najväčšia krytá vodná plocha v Korutánsku a najdlhší tobogan zo všetkých korutánskych termálnych kúpeľov. Do priestranného bazéna s termálnou vodou v akvaparku KärntenTherme v meste Villach sa na úpätí vrcholu Dobratsch vlieva približne desať miliónov litrov termálnej vody s teplotou 29,9 stupňa denne. Nájdete tu obrovské tobogany, plavecký bazén, detskú zónu a zaujímavé ponuky SPA.

Jeden špeciálny tip pre milovníkov prírody – termálny prameň Maibachl uprostred lesa neďaleko kúpeľov Warmbad Villach, ktorý vyviera len po dlhotrvajúcich dažďoch a topení snehu a vytvára malé termálne jazierko. 

6. Tradičné zvyky zimy v Korutánsku

Michael Stabentheiner; Michael Stabentheiner_Kaernten_Werbung
Katschberger Adventweg

Katschberger Adventweg

c TVB Heiligenblut
Sternsinger in Heiligenblut

Heiligenblut

Michael Stabentheiner_Kaernten Werbung
Christbaumversenken Winter Brauchtum

Zimnú atmosféru v Korutánsku nevytvárajú len adventné trhy, sprievody čertov a masiek. K zaujímavostiam v kalendári korutánskych zvykov patria napríklad aj koledníci - Klöckler z údolia Gegendtal. Chlapci chodia od domu k domu a klopú, búšia na dvere (odtiaľ pomenovanie „Klöckler“), aby ich pustili dnu a mohli odohnať zlých duchov zimy. Poďakovaním za vinše koledníkov je výdatné pohostenie, počas ktorého sa spieva koleda „Klöcklerlied“. Ku korutánskym zvykom, ktoré prechádzajú z generácie na generáciu, patrí aj potápanie vianočného stromčeka na niektorých korutánskych jazerách, pri ktorom si ľudia pripomínajú všetkých tých, ktorí nešťastne zahynuli v jazere, alebo trojkráľový pochod v obci Heiligenblut, ktorý patrí od roku 2010 k nehmotnému kultúrnemu dedičstvu UNESCO. 

7. Keď sa v Korutánsku zotmie

Schneeschuhwanderung bei Vollmond am Dobratsch

Dobratsch

Zimné dni v Korutánsku sú plné pôžitkov, dobrodružstiev a napínavých, často nových skúseností. Keď sa slnko schová za hory až do najbližšieho rána, neznamená to koniec týmto pekným pocitom. Práve naopak! Na juhu Rakúska si na svoje prídu aj dobrodružné „nočné sovy“. Napríklad počas večerného lyžovania (okrem iného v Bad Kleinkirchheim a Nassfelde) alebo počas skialpinistických túr s čelovkou na Dreiländereck. Na viacerých miestach sa tiež možno zúčastniť snežnicových túr     za splnu mesiaca (napr. v prírodnom parku Dobratsch) alebo nočnej sánkovačky (napríklad v strediskách Katschberg, Turrach alebo Innerkrems). Úplne nové dojmy zase získate počas „Hviezdnej noci“ alebo ľadolezectva pri umelom osvetlení v stredisku Heiligenblut, prípadne za svitu splnu v kúpeľoch KärntenTherme vo Villachu.

8. Máte chuť na niečo nové? Možno bežkovanie?

Jörg Schmöe; Carnica-Region Rosental_Jörg Schmöe
Langlaufen im Winter im Bodental im Rosental

Bodental

Steinthaler; Kärnten Werbung
Langlaufen am Dobratsch

Dobratsch

Bežkovanie trénuje výdrž, silu a koordináciu. Navyše podporuje metabolizmus, posilňuje imunitný systém a aktivuje spaľovanie tukov. Nehovoriac o tom, že pohyb na čerstvom vzduchu je balzamom na dušu. Máte chuť vyskúšať niečo nové? Korutánske bežkárske trate sú rozdelené po celej krajine, po všetkých údoliach aj náhorných plošinách, pričom ponúkajú optimálne rámcové podmienky     pre začiatočníkov aj pokročilých. Je jedno, či si vyberiete Národný park Hohe Tauern, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental alebo Katschberg. Niekoľko bežkárskych centier sa nachádza aj v športovom komplexe Villacher Alpenarena, v obci St. Jakob im Rosental, lyžiarskom stredisku Nassfeld-Pressegger See či pri jazere Pirkdorfer See. 

9. Chatová romantika a ochutnávky z korutánskej alpskej kuchyne

Hüttengaudi

Popri zjazdovkách pozýva na oddych aj množstvo chát. Veľa z nich svojich hostí rozmaznáva typickými korutánskymi špecialitami. V korutánskej alpsko-jadranskej kuchyni sa čerstvé prísady z regiónov, staré tradície varenia a nové interpretácie pretavujú do lahodného celku. V Korutánsku sa aj víno, mušt či pálenka vyrába podomácku. Tak, ako sa to patrí pri skutočne autentickej kuchyni, sa v zaujímavom gastronomickom spektre odzrkadľujú nielen veľmi rozdielne regióny, ale aj kolobeh ročných období. Určite by ste mali ochutnať korutánske cestovinové taštičky plnené syrom, ryby domácich chovateľov, ako napr. korutánskeho lososa alebo sivoňa, polievku Ritschert, miestne špeciality z diviny, gailtalskú slaninu, bábovku Reindling alebo pálenku z borovicových šišiek, Zirbenschnaps. 

Weather today, 22. June 2024