Korutánsko: Raj pre milovníkov jazier

Teplá, priezračne čistá voda, trblietajúce sa slnečné lúče v zlatom tóne a štipka južného jasu, to sú ingrediencie pre skutočné vychutnanie si dovolenky pri jazerách v Korutánsku. Mierna klíma najjužnejšej spolkovej krajiny Rakúska láka hostí túžiacich po kúpaní v jazere už začiatkom leta, kedy ich privítajú mäkké piesočné pláže nespočetných krištáľovo čistých jazier pripomínajúcich Karibik s vodou vhodnou aj na pitie.

Priamo uprostred alpsko-jadranského regiónu na hraniciach s Talianskom a Slovinskom nájdete v Korutánsku nádhernú prírodnú krajinu ako stvorenú na oddych a uvoľnenie. Mnoho korutánskych jazier pozýva na strávenie aktívnych dní a šťastných chvíľ v teplej a čistej vode.
 

Jazero Wörthersee

Najväčšie korutánske jazero v sebe spája množstvo predností na jednom mieste. Vidieť a byť videný, to je motto jeho teplých večerov, kedy sa posledné lúče slnka utápajú v zlatistom lesku jazernej hladiny a kedy si môžete vychutnať prvý drink v jednom z vychýrených barov na pláži. Nechajte sa unášať na vlnách kulinárskeho umenia v jednej z 27 reštaurácií, ocenených prestížnymi čiapkami Gault Millau, ktoré sú roztrúsené na brehoch jazera. Každý si rýchlo obľúbi servírované dobroty alpsko-jadranskej kuchyne: čerstvé ryby ako napríklad korutánsky losos (Kärntner Lax'n) ulovený priamo z jazera. Na aktívnejších hostí čaká pestrá ponuka cyklistických trás pre cestné, elektrické aj horské bicykle. Cestovanie časom je možné absolvovať na bicykli pozdĺž svetoznámej architektúry jazera Wörthersee. 

Honosné vily z renesančnej doby dotvárajú harmonický obraz krajiny a pohľad z nich na jazero ospevovali vo svojich dielach napríklad Brahms alebo Mahler. Kto si viac užíva pohľad na krajinu z hladiny tyrkysovo modrej vody, ten určite skúsi najnovší šport „Stand-Up-Paddling“. Okolo jazera je v prevádzke niekoľko požičovní a škôl tohto trendového športu. Kúpele Werzer's Badehaus sú skutočným pohladením duše. Nikde inde sa tak dobre nesnúbi tradícia a moderna ako práve tu. Budova z roku 1895 bola citlivo reštaurovaná a od roku 2013 doslova žiari. Okrem toho je známa modernou wellness ponukou: jazerná sauna, celoročne vyhrievaný bazén, oddychová oáza a reštaurácia pre milovníkov dobrého jedla nenechajú žiadne prianie nesplnené. 
www.woerthersee.com 

Jazero Klopeiner See

Jazero Klopeiner See patrí so svojimi až 28 stupňami v letnom období k jedným z najteplejších jazier na kúpanie na južnej strane Álp. Bezplatný športový program „Kärntner Seenfitness“ je pripravený pre všetkých hostí regiónu. Od mája do septembra od pondelka do piatku je možné vybrať si z rôznych športových ponúk. Nepretržite sú k dispozícii profesionálne vyškolení tréneri, s ktorými nezostanú žiadne športové tipy a triky tajomstvom. Okrem kurzov plávania a rôznych moderných trendových športov sú v ponuke aj jedinečné cyklovýlety miestnou krajinou. Tohtoročnou novinkou je okruh 6 jazier. Ako už aj jeho názov naznačuje, vedie okolo šiestich trblietavých jazier, a ide o ideálny 54 km dlhý jednodňový rodinný výlet. Zastávky po trase je možné počas slnečných dní vyplniť plávaním a osviežiť si tak telo i ducha. Oblasť so svojimi jazerami je skutočný raj pre milovníkov kúpania. Počas plávania si vychutnajú nezabudnuteľné momenty pri príjemných rodinných plážach s pozvoľnými vstupmi do tyrkysovo žiariacej vody. Pre nadšencov wellnessu je k dispozícii nový areál Badehaus Klopeiner See. 
 

Jazero Millstätter See

Stráviť čas vo dvojici, chvíľu sa zastaviť a ponoriť sa do krištáľovo čistej teplej a príjemnej vody jazera Millstätter See bohatej na minerály, to je skutočná radosť s dávkou ľahkosti bytia. Nezabudnuteľný je výlet okolo brehov jazera s Gottfriedom Strobelom. Keď sa v skorých ranných hodinách zdvihnú posledné chuchvalce hmly nad jazerom, už je tu a spúšťa na vodu svoje ručne vyrobené drevené loďky. A potom pláva záber za záberom vesiel cez jazero, ktoré sa v lúčoch ranného slnka mení na trblietajúce sa more. Pozdĺž romantických brehov a pod korunami mohutných stromov objavíte najkrajšie skryté kúty jazera. 

Tento jedinečný zážitok umocní skok do 26 stupňovej vody. Tým, ktorí milujú pokoj, ponúka svoje služby 1. korutánsky kúpeľný dom (1. Kärntner Badehaus) priamo na brehu jazera. Vyhrievaný vonkajší bazén, štyri tematické sauny, tepidárium, soľný parný kúpeľ, ale aj medové saunové ceremoniály a granátové masáže pomôžu telu navodiť príjemné pocity a uvoľniť sa. Granáty, romanticky nazývané aj „ohnivé kamene lásky“, nenájdete len v kúpeľovom dome pri masážach, ale môžete sa za nimi vydať na mierne zvlnenú Millstättskú pastvinu, kde sa doširoka otvárajú očarujúce výhľady na jazero a okolie. 
www.millstaettersee.at 
 

Jazero Faaker See

Faaker See

Lake Faaker See

Žiarivá tyrkysová farba čistej teplej vody, to je typická tvár jedinečného korutánskeho jazera Faaker See. Ako najjužnejšie jazero Rakúska s mnohými teplými slnečnými dňami je tiež láskyplne nazývané „Südsee“. Najkrajší pohľad na jazero môžete objaviť pri vychádzke za východom slnka na významnú miestnu horu Mittagskogel. Výstup na horu určite nevynechajte. Len si predstavte scenériu, keď skoro ráno vstanete a vystúpite na vrchol, kde sledujete pomalý východ slnka nad obzor a postupné zalievanie krajiny a jazerných údolí zlatistými slnečnými lúčmi. Podobný nezabudnuteľný zážitok zanechá plavba po hladine jazera na kanoe – takzvaným jazerným „Everglades“ – pri ktorej sa dozviete mnoho zaujímavého o miestnej živočíšnej a rastlinnej ríši. A kto úplne podľahol čaru jazera, môže si dopriať dovolenku v romantickom hoteli na ostrove.
www.faakersee.at/ 
 

Jazero Ossiacher See

Michael Stabentheiner; Kärnten Werbung
Stift Ossiach

Stift Ossiach

Tine Steinthaler_Kärnten Werbung
Ossiacher See

Martin Hofmann_Region Villach Tourismus GmbH
Gerlitzen Alpe Familienspass

Gerlitzen Alpe

S dĺžkou 11 kilometrov je Ossiacher See najväčším jazerom v Korutánsku. Okrem toho, že je známe ako miesto organizovania obľúbeného hudobného festivalu „Carinthischer Sommer“, je vyhľadávané aj vďaka svojej širokej ponuke aktivít. Možno tu vyskúšať prakticky všetky druhy vodných športov.
Predovšetkým ale windsurfing na jazere si pochvaľujú skúsení surferi najviac. Okolie jazera má tiež čo ponúknuť. 27 kilometrov dlhá cyklotrasa, ktorá vedie okolo celého pobrežia, je výborným tipom na celodenný výlet pre celú rodinu. A pre milovníkov vzdušného dobrodružstva má blízka hora Gerlitzen špeciálnu ponuku: Pre svoju vynikajúcu termiku je táto oblasť obľúbeným miestom stretávania paraglajdistov. A čo môže byť krajšie, ako mať na dlani pri tandemovom lete s profesionálne vyškoleným sprievodcom celé trblietajúce sa jazero pri západe slnka? 
www.ossiachersee.info/ 
 

Jazero Weissensee

S viac ako 22 stupňovou vodou je jazero Weissensee najvyššie položené jazero na kúpanie v Alpách. Ozajstným sviatkom pre labužníkov milujúcich kulinárske pôžitky spojený s krásnym výhľadom je plavba na zážitkovej plti. Počas tichej a nerušenej plavby po hladine jazera sú servírované pochúťky z rýb z jazera Weissensee doplnené lahodnými vínami. Na našich malých hostí čaká profesionálny ranger z Národného parku. S ním deti vyrážajú na poznávaciu cestu na vode i pod vodou. Pri takzvanom Fish-Watchingu sa deti učia lepšie porozumieť vodnému prostrediu, antireflexné okuliare poskytujú neskreslený pohľad do magického podvodného sveta jazera Weissensee.
www.weissensee.com 
 

Jazero Pressegger See

Badespaß am Pressegger See

Pressegger See

Len kúsok južnejšie, položené v malebnom údolí Gailtal, sa nachádza jazero Pressegger See. Srdečne sem pozýva malé i veľké deti k veselým hrám, zábave a dobrodružstvu 1. korutánsky zážitkový park na jazere (1. Kärntner Erlebnispark am See). Tajným tipom pre milovníkov dobrého jedla je jazerná taverna.
 

<p>Buchtenwandern am Millstätter See</p>
Franz Gerdl; Kärnten Werbung
Millstätter See

Vodné športy v Korutánsku

 

Jazerá, rieky, potoky, termálne pramene: V Korutánsku, na slnečnom juhu Rakúska, môžete zažiť takú rozmanitosť týchto prvkov, akú sotva nájdete niekde inde na svete. Od kúpania sa po pádlovanie, od rybárčenia až po ochutnávanie špecialít. 

Čítať viac

Weather today, 22. June 2024